لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. مصالح ساختمانی /
  4. آشنایی با انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی و نحوۀ نصب آن‌ها
تصویر آشنایی با انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی و نحوۀ نصب آن‌ها

آشنایی با انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی و نحوۀ نصب آن‌ها

این که دیوار را با هر دیوارپوشی که به نظرتان جذاب رسید بپوشانید، تصمیمی حرفه‌‌ای نیست. برای به دست آوردن نتیجۀ دلخواه و فضایی منسجم، لازم است که مصالح دکوراتیو با دقت انتخاب شوند. اندازه، بافت و جنس دیوارپوش‌ها در انتخابشان تأثیرگذار است. بنابراین پیش از اقدام برای خرید دیوارپوش، لازم است که اندکی وقت بگذارید و با انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی موجود در بازار و مشخصات هرکدام آشنا شوید. تا کنون انواع دیوارپوش‌های سه‌بعدی گچی، بتنی، پلاستیکی، چرمی، شیشه‌ای، آلومینیمی، و دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی ام‌دی‌اف و چوبی برای دکوراسیون دیوار ساخته شده‌اند.  بعد از انتخاب جنس دیوارپوش، با توجه به ویژگی‌های معماری اتاق و دلیلی که برای دکوراسیون دیوار دارید، می‌باید دربارِۀ نحوِۀ نصب دیوارپوش ‌‌سه‌بعدی نیز تصمیم بگیرید. البته نحوۀ نصب ممکن است باعث شود در انتخاب خود تجدید نظر کنید.

انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی

انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی گچی

پانل‌ها و تایل‌های گچی جزو رایج‌‌‌ترین مصالح پوشش دیوارند. از مزایای آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: بی‌خطرند. سمّی نیستند. نسبت به سرما و گرما مقاوم‌اند. در برابر سر و صدا عایق هستند و طول عمر خوبی دارند. می‌شود روی آن‌ها از رنگ و رنگ اِستین( نفوذی) استفاده و ظرف چند ساعت چهرۀ دیوار و اتاق را عوض کرد. امکان دست یافتن به سطح نهایی بدون بندکشی و ملات نمایان وجود دارد.

 

 

برای ساختن آن‌ها از همان گچ ساختمانی( گچکاری) استفاده می‌شود. تایل‌ها نزدیک هم قرار می‌گیرند و بین آن‌ها با بتونۀ مخصوصی بندکشی می‌شود. دیوارپوش گچی با همۀ سبک‌های دکوراسیون سازگار است.

اما این معایب را هم دارد:  گچ و به تبع آن دیوارپوش گچی شکننده است. بنابراین نصب آن باید با دقت انجام گیرد. موقع جابه‌جایی نباید وزن پانل یا تایل را روی گوشه‌هایش انداخت. و به جای سوراخ‌کاری و نصب با پیچ باید از روش چسباندن استفاده کرد. پانل‌های گچی برای پوشش دیوار اتاق‌های مرطوب پیشنهاد نمی‌شوند. در فضاهای مرطوب و محوطه، بهتر است از دیوارپوش‌های بتنی استفاده شود.

ساختار دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی گچی آن‌ها را به عایق خیلی خوبی برای صدا و گرما تبدیل کرده است. این دیوارپوش‌ها نمی‌سوزند. بنابراین از آن‌ها می‌شود برای پوشاندن شومینه استفاده کرد. تنوع تایل‌ها و پانل‌های دیواری گچی در بازار بسیار زیاد است.
مدل‌های مختلف دیوارپوش گچی در فروشگاه اوینسان موجودند.


انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی پلاستیکی

 

 امکان مهمی که در تولید دیوارپوش‌های پی‌وی‌سی وجود دارد، شبیه‌سازی ظاهر بسیاری از مصالح طبیعی است. از جمله سنگ دکوراتیو و چوب.پانل‌های کامپوزیت فایبرگلاس نمونۀ معروف این دیوارپوش‌ها هستند. پلاستیک با بافت پارچه و چرم (همان چرم مصنوعی) نیز تولید می‌شود. که باعث می‌شود جای خالی مصالح گران‌قیمت را کمتر حس کنیم.

 

 

علاوه بر این بعضی از دیوارپوش‌ها هستۀ فومی( که پلاستیک محسوب می‌شود) دارند اما روی آن‌ها با لایه‌‌ای از چرم طبیعی و با کیفیت پوشانده شده است. دربارۀ انواع دیوارپوش چرمی قبلا برایتان نوشته‌ایم.

 

از نظر تنوع رنگ و بافت هیچ دیوارپوش دیگری توانایی رقابت با دیوارپوش‌های پلاستیکی را ندارد. عمق بافت یا برجستگی نقش در آن‌ها بستگی به ضخامت هسته دارد و از سه سانتی‌متر تا 12 سانتی‌متر متغیر است.

 

 

 

 

تایل‌های پلاستیکی سبک وزن و ضد آب‌اند و نگهداری از آن‌ها آسان است زیرا با اسفنج و پاک کننده‌های معمول تمیز می‌شوند. دوام آن‌ها نسبت به تغییرات دما هم مطلوب است. علاوه بر همۀ این‌ها، دیوارپوش‌های پلیمری انعطاف‌پذیر و سبک وزن‌اند.
دیوارپوش‌های سه‌بعدی چرمی را از فروشگاه اوینسان می‌توانید تهیه کنید.


انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی شیشه‌ای

این مدل مصالح دکوراسیون جدیدتر از دیوارپوش‌های دیگر است و هنوز خیلی متداول نیست. دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی شیشه‌‌ای بسیار زیبا و با کیفیت به نظر می‌رسند اما هزینۀ تهیه‌شان زیاد است و جابه جایی و نصبشان آسان نیست. ضمن این که به خاطر وزن بالایی که دارند، روی هر دیواری به خصوص پارتیشن‌ها، قابل نصب نیستند.

این پانل‌ها از شیشۀ حرارت دیده( سکوریت) به ضخامت 5 میلی‌متر ساخته می‌شوند. در نتیجه حتی در صورت شکستن هم خظرناک نیستند زیرا به قطعات تیز خُرد نمی‌شوند.
استفاده از آن‌ها فضای داخلی را روشن و دل‌باز نشان می‌دهد، و تاکنون بیشتر برای تزئین دیوار استخرهای لوکس مورد استفاده قرار گرفته‌اند.


انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی آلومینیمی

سطح خارجی این دیوارپوش‌ها نباید در معرض حرارت یا رطوبت قرار بگیرد. دیوارپوش آلومینیمی در مقابل اشعۀ فرابنفش و در محیط‌های قلیلیی مقاوم است. ونیازی نیست که پوشش دیگری بر روی آن قرار گیرد. به شکل بافت‌دار نیز تولید می‌شوند و می‌توان آن‌ها را رنگ زد. دیوارپوش‌های آلومینیمی به خاطر وزن کمی که دارند روی پارتیشن‌های گچ‌برگ هم قابل نصب هستند. منتها قاب یا پروفیل فلزی‌‌ای که پانل‌ها روی آن سوار می‌شوند قدری فضای اتاق را اِشغال می‌کند.

جنبۀ مثبت پانل‌های ‌‌سه‌بعدی آلومینیم و آلیاژهای آن، مقاومتشان در برابر خوردگی، رطوبت و ایمنی نسبی در برابر آتش است. تزئین دیوارپوش‌های آلومینیم معمولا به شکل نقش زدن با سوراخ‌کاری است که روی آن با یک لایه روکش شفاف پلاستیک محافظت می‌شود.

 

 

پانل‌های آلومینیمی نیاز به چارچوب فلزی دارند و اغلب برای تزئین دیوار موزه‌ها و سالن‌های نمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. درون خانه‌ها هم برای ناهارخوری، نشیمن و آشپزخانه مناسب‌اند. کاربرد آن‌ها در دکوراسیون دیوار فضاهایی است که به سبک مینیمالیستی یا های‌تک طراحی شده باشند.


انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی ام‌دی‌اف

پانل‌های ام‌دی‌اف هم مثل گزینه‌های قبلی در بافت‌ها و رنگ‌های مختلفی عرضه شده‌اند. این دیوارپوش‌ها کیفیت ساخت بالا و طول عمر و دوام قابل قبولی دارند. با این وجود برای استفاده در اتاق‌های بسیار مرطوب نظیر حمام و سونا توصیه نمی‌شوند. یکی از دلایل محبوبیت دیوارپوش‌های ام‌دی‌اف این است که نه فقط برای دکوراسیون دیوار بلکه برای تزئین پارتیشن، نمای مبلمان و درب هم کاربرد دارند.

 این فرآورده‌های چوبی از خرده‌های چوب قالب‌گیری شده و مخلوط با چسب ساخته شده‌اند. یک روکش محافظ پلیمری روی سطح نهایی دیوارپوش ‌‌سه‌بعدی ام‌دی‌اف کشیده می‌شود تا دوام آن را تأمین کند. پانل‌های ام‌دی‌اف نسبت به نوسان‌های دمایی مقاومت کافی از خود نشان داده‌اند و تنها محدودیت آن‌ها همان‌طور که گفته شد اتاق‌های مرطوب است.


انواع مصالح دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی چوبی

 آن دسته از پانل‌های ‌‌سه‌بعدی که از چوب طبیعی ساخته می‌شوند بین تمام موارد گفته شده گران‌‌‌ترین قیمت را دارند. دیوارپوش‌های چوبی شیک و خاص و مدل‌دار هستند. پیچیدگی‌شان بستگی به منابع تأمین چوب و تکنولوژی ساخت دارد. این محصولات اعتبار پایداری دارند و با سبک‌های کلاسیک و مدرن، شرقی وغربی(باروک) سازگارند. به منظور افزایش دوام از چوب اشباع استفاده می‌شود.

 

 

پانل‌های چوبی دیگری هم از بامبو ساخته شده‌اند. دیوارپوش‌های بامبویی به عنوان مصالح دوستدار محیط زیست مشهور شده‌اند و اگر دربارۀ حساسیت به مصالح دیگر تردید دارید، به گزینۀ مناسبی برایتان تبدیل می‌شوند.


نحوۀ نصب دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی

پیش از آن که برای نصب پانل‌ها پیش‌قدم شوید، یک برآورد از تعداد موردنیاز لازم دارید. پیچیدگی محاسبات بسته به این است که قطعه‌ها هم اندازه باشند یا چند اندازه، مدول‌های نیمه و کنج داشته باشند یا نه، قابل برش باشند یا نه. بعد از خرید می‌توانید آن‌ها را به یکی از شیوه‌های زیر نصب کنید.


نحوۀ نصب دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: پانل‌ها را به قاب وصل کنید.

یک روش، بستن دیوارپوش‌ها به قابی ساخته شده از پروفیل‌هایی است که از قبل به دیوار نصب کرده باشید. در این روش بین 3 تا 5 سانتی‌متر فضای آزاد پشت پروفیل‌ها به دست می‌آید که می‌شود تجهیزاتی مثل کابل‌های برق و مخابرات را پشت آن مخفی کرد. طبیعی است که این مدل نصب از فضای اتاق کم می‌کند. پس هنگام طراحی برای اتاق‌های کوچک و راهروها باید حواستان به حداقل اندازه‌های لازم برای رفت و آمد باشد.


نحوۀ نصب دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: پانل‌ها را به دیوار پیچ کنید.

این روش نصب کمک می‌کند که هرپانلی که تصادفا آسیب می‌بیند را به راحتی تعویض کنید. باید پانل‌ها را از یک سمت پشت سرهم نصب و کنار یک‌دیگر چفت کنید. هربار از دیوار کمی فاصله بگیرید و نگاه کنید که الگو را درست پیاده کرده باشید.

یکی دیگر از مزایای این شیوه امکان استفاده از آن برای دیوارهای ناهموار و نامسطح است. با سفت یا آزادتر بستن پیچ‌ها می‌توان دیوارپوش‌ها را کمی پس و پیش نصب و ناهمواری را رفع کرد. از پیچ برای اتصال تایل‌های گچی استفاده نکنید.


نحوۀ نصب دیوارپوش‌های ‌‌سه‌بعدی: پانل‌ها را به دیوار بچسبانید.

 

برای نصب دیوارپوش‌ها به روش چسباندن، سطح دیوار باید کاملا تخت باشد. پس بعد از شمشه‌گیری باید چسب با کاردک به طور یکنواخت روی سطح دیوار پخش شود. پانل‌ها را بعد از نصب باید به طریقی در جای خود نگه دارید تا چسب خشک شود و چسب اضافی که از درز دیوارپوش‌ها بیرون می‌زند را قبل از خشک شدن پاک کنید. جسب‌های موجود برای این روش چندان ارزان نیستند. پس این فکر که به جای تسطیح دیوار، لایه‌های چسب را کم و زیاد بزنید راه مقرون به صرفه‌‌ای نیست.

 

با پانل‌ها خیلی محتاطانه برخورد کنید. اگر هرکدامشان صدمه ببینند جدا کردنشان از طرح کلی دشوار خواهد بود و جا انداختن پانل جدید نیز آسان نیست.

محصولات دیوارپوش ارائه شده در  فروشگاه ائوینسان:

خرید پنل دیواری گچی 

خرید پنل های چرمی

 نحوۀ نصب دیوارپوش ‌‌سه‌بعدی می‌تواند بر تصمیم‌گیری برای انتخاب جنس دیوارپوش اثر بگذارد. به عنوان مثال همان‌طور که دیدیم سوراخ‌کاری دیوارپوش ‌‌سه‌بعدی گچی روش مناسبی برای نصب آن نیست. به طور تخصصی‌تر، هر یک از انواع مصالح دیوارپوش ‌‌سه‌بعدی توضیحات و روش پیشنهادی خودشان را ارائه می‌دهند. همۀ این‌ها موارد مهمی است که هنگام ایده‌‌پردازی اجرایی برای دکوراسیون دیوار باید مورد توجه قرار دهیم.

منبع: hackrea.com

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید