لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. مصالح ساختمانی /
  4. کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی به عنوان یک روش جدید تزئین دیوار
تصویر کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی به عنوان یک روش جدید تزئین دیوار

کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی به عنوان یک روش جدید تزئین دیوار

دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی و برجسته را نمی‌توان یک روش جدید تزئین دیوار به حساب آورد. تایل‌ها و پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی دیوار، ادامۀ همان ایده‌‌ای هستند که قبلا به شکل گچ‌بری و نقش‌برجسته‌های قدیمی در معماری و طراحی داخلی حاضر بود. و امروزه با استفاده از مصالح و تکنولوژی‌های جدید ساخت، خودش را به شکل‌های جذاب‌تر، متنوع‌‌‌تر و با کیفیت‌‌‌تری عرضه کرده است.

علت کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در دکوراسیون

اول از همه، چیزی که تایل‌ها و پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی دیوار را به یک ترند آینده‌دار تبدیل کرده، این است که اتاق را از سادگی و تکراری بودن دور می‌کنند. بازی نور و سایه روشن‌هایی که روی سطوح برجسته‌شان ایجاد می‌شود، جذابیت بصری ویژه‌‌ای دارد. در هر اتاقی که نصب شوند، به عنصر مرکزی و کانون توجه تبدیل می‌شوند. دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی مدرن می‌توانند به حل مشکلات زون‌بندی کمک کنند. به ویژه این که اکثرشان محدودیتی برای استفاده در سقف هم ندارند.


مزایا و معایب دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی

مثل هر مصالح دیگری، دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی امروزی هم خوبی‌ها و بدی‌های خودشان را دارند.
از مزایای آن‌ها می‌شود به این موارد اشاره کرد:
•    گسترۀ انتخاب وسیع از میان رنگ‌ها، شکل‌ها و بافت‌های گوناگون
•    تاثیرگذاری زیاد بر فضای داخلی بدون صرف زمان، زحمت و پیچیدگی‌های اجرا
•    امکان پوشاندن نقص‌ها و قناسی‌های دیوار و تاسیسات
مهم‌‌‌ترین معایب هم این موارد هستند:
•    یک دسته از معایب این تایل‌ها به مصالح اولیه باز می‌گردد. مثلا وقتی گچ شکننده است و رطوبت به آن آسیب می‌زند، این خصوصیت به دیوارپوش گچی هم راه پیدا می‌کند. یا انتظار برش خوردن دیوارپوش سیمانی با وسایل ساده را نباید داشت.
•    دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی برای هر اتاقی مناسب نیستند. معمولا برای اتاق‌های بزرگ و جادار پیشنهاد می‌شوند.
•    گردگیری آن‌ها سخت‌‌‌تر از دیوار صاف و دیوارپوش تخت است و به خاطر سطوح مورب و افقی‌شان بیشتر هم به گردگیری نیاز پیدا می‌کنند.
•    حجم اضافی در دراز مدت چشم را خسته می‌کند و یادآور فضاهای غیر مسکونی( مثلا لابی شرکت‌ها) است.


ویژگی‌های دیوارپوش ‌‌‌سه‌بعدی

 

دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی یا نقش‌برجسته از مصالح مختلف و با تکنولوژی‌های متفاوتی ساخته می‌شوند.
اما به طور کلی اول مدل کامپیوتری آن‌ها تهیه می‌شود. بعد مصالح مناسب انتخاب و فرایند ساخت در کارخانه شروع می‌گردد. در این مرحله تایل یا پانل شکل و حجم پیدا می‌کند و پستی و بلندی‌های سطوح ایجاد می‌شوند. بعد از این که بخش زیرین و ساختاری کامل شد. درست کردن رویۀ کار آغاز می‌شود. لایۀ رویی به جز ارزش دکوراتیو، وظایف دیگری هم دارد. از جمله محافظت هسته در برابر رطوبت، ضربه و در مواردی که قرار باشد در معرض نور یا محیط باز نصب شود، حرارت آفتاب.

 

پوسته ممکن است رنگ بخورد، لعابکاری شود، روکش اضافی داشته باشد، جلا داده شود یا مات بماند، ساب بخورد و برق فلزی داشته باشد یا فلورسنت و نورانی باشد.
فرآیند ساخت دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی پیچیده، نیازمند فناوری و زمان‌بر بوده و به همین علت قیمت این محصولات نسبتا زیاد است.


ترفندهای طراحی با دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی

•    طراحی دکوراسیون با تایل‌های بزرگ یا پانل‌های طرح درشت برای اتاق‌های بزرگ و دل‌باز خوب است. در اتاق‌های متوسط از بافت‌های ظریف استفاده کنید.

 

•    یک دیوار برجسته حتی اگر به رنگ سفید هم باقی بماند به اندازۀ کافی جلب توجه می‌کند. بیشتر وقت‌ها نیازی نیست که با رنگ‌های درخشان و هیجان‌انگیز آن را در معرض توجه بیشتر قرار دهید.
•    اگر از رنگ‌های شاخص استفاده کردید، دیوارهای دیگر را تا حد امکان روشن و خنثی نگه دارید.

 

 

 

•    اگرچه نقش‌های ‌‌‌سه‌بعدی دیوارپوش‌ها در هر نوری دیده می‌شوند، اما برای نمایش بهترشان و به ویژه نمایش از زاویه‌‌ای که زیباترند، معمولا از یک روشنایی اضافی دکوراتیو هم استفاده می‌کنند. که می‌تواند نور چراغ دیوارکوب یا نصب شده در کف، نور مخفی نواری یا حتی چراغ سقفی باشد.

 

 

•    اگر طراحی به این صورت است که در آن نقش برجسته به عنوان یک عنصر هنری مجزا مطرح می‌شود، بهتر است از پانل‌های بزرگ استفاده کنید. بسیاری از سازندگان طرح‌های آماده دارند، اما ترکیب مدل‌های مختلف هم در این روش جواب می‌دهد.

 

 

•    انتخاب رنگ و شکل مناسب با توجه به سبک طراحی بسیار مهم است. برای سبک کلاسیک بهتر است از طرح‌های کلاسیک شبیه گچ‌بری و موتیف‌های تاریخی استفاده کنید و طرح‌های خیلی امروزی را به سبک مدرن اختصاص دهید.

 

 

•    دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی فقط برای زیباسازی دکوراسیون استفاده نمی‌شوند، بلکه خودشان هم زیبا هستند. به همین خاطر نباید با تکه‌های بزرگ مبلمان جلوی آن‌ها را سد کنید.

 

 

•    دیوارپوش‌هایی که بافت عمیق و پستی و بلندی زیادی دارند برای نشیمن و دفاتر اداری تجاری مناسب‌ترند. پیشنهاد می‌شود برای اتاق خواب و حمام از نقش‌های ظریف‌‌‌تر و با برجستگی کمتر استفاده کنید.


محل مناسب برای کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی

 کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در نشیمن

 

 استفاده از دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در نشیمن بیشتر از همه جای خانه طرفدار دارد و معمولا  به عنوان یک روش جدید تزئین دیوار پشت تلویزیون مطرح می‌شود. آن دسته از پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی دیوار که طرح موج، الگوی سطح آب  یا شکل‌های هندسی دارند برای تزئین دیوار پشت تلویزیونی از بقیه رایج‌ترند.

انتخاب و خرید دیوارپوش سه بعدی چرم یا جیر برا استفاده در پشت تلویزیون

انتخاب و خرید پنل سه بعدی دکوراتیو گچی 

 

 

 

جای دیگری که در نشیمن بعضی خانه‌ها وجود دارد و برای این کار مناسب به نظر می‌رسد، دیوار بالای شومینه است که نصب دیوارپوش روی آن بر محل شومینه تأکید می‌کند. در اینجا مدل انتخابی خیلی مهم می‌شود. چون  سبک طراحی بسیاری از خانه‌های شومینه دار کلاسیک است و بیشتر مردم از طرح

پارچۀ سرتختی یا صندلی کالسکه استقبال می‌کنند. مگر این که ایده یا سلیقۀ عجیبی در کار باشد.

 

 

بعضی ستون‌ها یا فضاهای بین دو ستون نزدیک نیز با پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی راست گوشه مثل مربع و مستطیل شیک به نظر می‌رسند. مخصوصا اگر نورپردازی شده باشند.

 

اگر شاخصه‌های معماری مثل موارد بالا وجود نداشته باشد می توان با پانل‌های سه‌بعدی دیوار پشت کاناپه را تبدیل به دیوارشاخص کرد.

 

 


کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در آشپزخانه

 

دومین فضای محبوب برای نصب این پانل‌ها آشپزخانۀ بزرگ یا ناهارخوری است. در این موارد معمولا استفاده از پانل‌های ام‌دی‌اف و پلاستیکی ارجحیت دارد. زیرا نگهداری‌شان آسان‌‌‌تر است و نسبت به رطوبت مقاوم‌اند. تایل‌های گچی هم اگر با پوشش‌های آب‌گریز اندود شده باشند قابل استفاده‌اند.

 

 

 

این دیوارپوش‌ها در آشپزخانه اغلب در وسط یک دیوار وسیع قرار می‌گیرند و محدودۀ میز غذاخوری را تعیین می‌کنند. اگر فضا خیلی بزرگ باشد می‌توان طراحی را برعکس اجرا کرد: وسط خالی بماند و دو طرف دیوارپوش نصب شود.

 

 

 


کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در اتاق‌خواب

اتاق‌خواب گزینه‌های زیادی برای نصب دیوارپوش برجسته دارد. معمول‌‌‌ترین استفاده مربوط به دیوار پشت تخت‌خواب است. در این حالت انتخاب رنگی که متمم رنگ کلی دکوراسیون باشد اهمیت پیدا می‌کند.

 

 

اگر قسمتی که پشت تخت است برای هدف طراحی کافی نباشد، کل محدودۀ خوابیدن به طریقی متمایز می‌شود. مثلا قسمتی از دیوار به عرض تخت تا بالا با دیوارپوش پر می‌شود و در سقف بالای سر تخت امتداد پیدا می‌کند. اگر اتاق کوچک باشد یک ناحیۀ دکوری کوچک روی دیوار جلوۀ بهتری خواهد داشت.

 


کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در اتاق کودکان

برخی سازندگان دیوارپوش ‌‌‌سه‌بعدی یک ردۀ خاص محصول برای اتاق بچه‌ها دارند و در آن پانل‌هایی را ارائه می‌کنند که شبیه تکه‌های پازل، لگوی اسباب بازی، شکل‌های هندسی و رنگ‌های پایه هستد.

 

یک مدل برای اتاق بچه‌های کوچک، دیوارپوش‌های مواجی هستند که به رنگ‌های رنگین کمان درآمده‌اند. چنین دکوراسیون‌هایی در اتاق بچه فقط برای مشخص کردن محدودۀ بازی توصیه می‌شوند.

 

دیوارپوش‌های سه‌بعدی در سال‌های اخیر میان نوجوانان گیمر نیز ترند شده‌اند و در پس‌زمینۀ نورپردازی سیستم‌هایشان جلوۀ زیبایی دارند.


کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی در حمام

پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی دیوار در حمام‌های بزرگ چند بخشی، مثلا در رختکن یا فضای آرایش کاربرد دارند، و در مواردی هم در حمام‌های یکسره برای تفکیک فضاهای  نیمه‌خشک‌‌‌ یا نمایش دیوار آزاد  پشت وان‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در موارد خاصی هم از این دیوارپوش‌ها برای جدا کردن محدودۀ سنگ توالت استفاده شده است. که بهتر است برای اینکه بار تأکیدی زیادی نداشته باشد، رنگ‌های روشن در این قسمت نصب شوند. نیازی به گفتن نیست که مصالح انتخابی دیوارپوش حمام باید در برابر رطوبت و حرارت دوام بیاورد.

 

 

 به جز این محل‌ها که انتخاب‌های رایج برای کاربرد دیوارپوش‌های ‌‌‌سه‌بعدی هستند، این روش برای زون‌بندی و جداسازی فضای مطالعه در اتاق‌های بزرگ، یا کیفیت دادن به فضاهایی مانند زیر پله و ساختن فضایی جذاب برای نشستن هم متداول است. امیدواریم مطلب امروز برای معرفی مشخصات و ترفندهای طراحی با این روش جدید تزئین دیوار مورد پسند شما قرار گرفته باشد. تایل‌ها و پانل‌های ‌‌‌سه‌بعدی بر اساس مصالح به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و نکاتی هم دربارۀ نحوۀ نصب آن‌ها وجود دارد که در قسمت آینده درباره‌اش صحبت می‌کنیم. ائوینسان پنل های دکوراتیو سه بعدی در متریال های مختلف به شما ارائه می‌دهد، حتما به بخش فروشگاه سر بزنید.

انتخاب و خرید پنل سه بعدی دکوراتیو گچی

(پنل دکوراتیو گچی طرح رز B)

انتخاب و خرید پنل سه بعدی چرمی - جیر

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید