لیست آرزوها
لیست آرزوهای شما خالی می باشد!

جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید. جهت مشاهده به حساب کاربری خود وارد شوید.

  1. اوینسان /
  2. وبلاگ /
  3. مصالح ساختمانی /
  4. دیوار شاخص با کاغذ دیواری: کجا و چه طور؟
تصویر دیوار شاخص با کاغذ دیواری: کجا و چه طور؟

دیوار شاخص با کاغذ دیواری: کجا و چه طور؟

پس از سال‌های زیادی که کاغذدیواری از خانه‌های ما دور مانده بود، بالاخره مدتی است که این مصالح کاربردی و جذاب  به طراحی داخلی بازگشته است. امروزه علاوه بر پوشاندن همۀ دیوارها با کاغذ، می‌توان از آن برای اجرای تکنیک دیوار شاخص یا همان اکسنت‌وال استفاده کرد. شاخص کردن دیوار به معنی متمایز کردن آن از بقیۀ دیوارها با انتخاب رنگ یا نقش چشم‌نواز است. بسته به هدفی که از این کار داریم، هم انتخاب محل دیوار شاخص و هم انتخاب کاغذ دیواری مناسب اهمیت زیادی دارد.

خرید کاغذ دیواری از جنس سنگ طبیعی wallstone


دلایل رواج تکنیک دیوار شاخص

 

 تکنیک دیوارشاخص یا اکسنت‌وال راهی برای نشان دادن سبک و کانون توجه در اتاق است. دیوارهای شاخص فضا را زنده می‌کنند و روش ساده‌‌ای برای اضافه کردن رنگ به فضا محسوب می‌شوند.

 

 

 

علاوه بر این، برای تعریف محدودۀ نشستن یا به نمایش گذاشتن یک اثر هنری یا جاذبۀ معماری به کار می‌آیند. دیوارهای شاخص می‌توانند به جریان یافتن رنگ در فضا نیز کمک کنند. این اتفاق در صورتی می‌افتد که همان رنگ در رومبلی‌ها و روتختی‌ها، اکسسوری‌ها، فرش‌ها و ریزه‌کاری‌های اتاق‌های مجاور نیز به طریقی تکرار شود. در این صورت تداوم بصری میان اتاق‌ها شکل می‌گیرد. این مزایا تکنیک دیوار شاخص را به یکی از ترندهای دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است.


دیوار شاخص با کاغذ دیواری: چرا؟

اما این تکنیک هم چالش‌های خاص خودش را دارد، دیوارهایی که کاملا با رنگی متفاوت پوشانده شده‌‌اند ممکن است فضا را گسسته و چندپاره نشان دهند. همچنین ممکن است این تفاوت رنگی در مدت کوتاهی خسته‌کننده شود و توی ذوق بزند. برای همین هم بسیاری از مردم قید استفاده از این روش را می‌زنند. اما در میان کسانی که می‌خواهند از مزایای این روش استفاده کنند، اجرای تکنیک دیوارشاخص با کاغذ دیواری از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. زیرا کاغذ دیواری می‌تواند تفاوت رنگ را در قالب خطوط و نقش و نگارها ارائه کند و در عین حال پس زمینه‌‌ای هم‌رنگ دیوارهای دیگر داشته باشد. یا می‌تواند با خطوطی به رنگ خنثی، رنگ قدرتمند زمینه را تعدیل کند.

 

 


وجود بافت و گل‌های برجسته در کاغذ دیواری نیز باعث می‌شود دیوار رنگی  شیک و لوکس دیده شود و شبیه دیوارهای رنگی مهدکودک و مدرسه نباشد. بنابراین با انتخاب  کاغذ دیواری مناسب می‌توانید از برخی مشکلات طراحی دیوار شاخص دوری کنید.  


دیوار شاخص با کاغذ دیواری: کجا؟

یک دیوار شاخص خوب می‌باید  نگاه کسی که به اتاق وارد می‌شود را به سمت خود بکشاند. بنابراین اگر نمی‌توانید دیوار مناسب برای این ایده را تشخیص دهید از اهالی خانه و مهمان‌ها بخواهید به اتاق وارد شوند و بگویند چشمشان اول به کدام دیوار افتاده است.

 

 

ضمنا حواستان باشد که دیوار شاخص را با اشیای بزرگی مثل پرده‌های سقف تا کف، پنجرۀ بزرگ و کمد مسدود نکنید.  اگر پوشانده و چند تکه شود تأثیر مورد نظرتان را نمی‌گذارد. اما آن را زیاد هم خالی نگذارید. چون در این صورت چشم را می‌آزارد و تعادل رنگی اتاق را برهم می‌زند.


دیوار شاخص با کاغذدیواری برای جدا کردن فضاها

 

یک کاربرد متداول دیوارشاخص، استفاده از آن برای جدا کردن محدودۀ مبلمان اصلی فضاست که همه کمابیش با آن آشنایی داریم: دیوار پشتِ تخت‌خواب و دیوار پشت تلویزیون در نشیمن.

 

 

علاوه بر این دو، امروزه بسیاری از خانه‌ها پلان‌های آزاد دارند که تفکیک فضایشان را کمی دشوار می‌سازد.  در این موارد تکنیک دیوار شاخص راه مناسبی برای زون‌بندی است. به همین خاطر است که دیوارهای شاخص به محبوبیت قابل توجهی در پاگرد ورودی و کنج مربوط به دفتر کار خانگی که متصل به بقیه ی فضا هستند دست یافته است.

 

 

 

 

 

دفاتر کار و میزهای مطالعه در خانه به راحتی با یک کاغذ دیواری برچسبی از بقیۀ اتاق جدا می‌شوند. در این موارد نقش و نگارهایی را انتخاب کنید که زیاد جلب توجه نکنند تا حین کار کردن حواستان پرت نشود.


دیوار شاخص با کاغذدیواری برای ارزش دادن به فضای کوچک

 

ایجاد سرزندگی در فضاهایی که کوچک به نظر می‌رسند یکی از قابلیت‌های دیوار شاخص است. چون فقط یک دیوار را انتخاب می‌کنید، فضا تنگ و تار نمی‌شود.

 

 

 

پس یکی از دیوارها را انتخاب کنید و با کاغذی به رنگ  قوی یا کاغذ دیواری نقش دار با پشت سفید بپوشانید. این کار به فضا عمق و بافت می‌دهد و آن دیوار را عقب می‌برد. اگر یک دیوار بدقواره دارید با این تصمیم ظاهر بهتری پیدا می‌کند. حمام و روشویی کوچک، لاندری( اتاق رخت‌شویی) و دفتر کار خانگی گزینه‌های مناسبی برای این تکنیک‌اند.

 


یک اتاق بچۀ کوچک دارید؟ یک کاغذ دیواری گل‌دار برای اتاق دختربچه و کاغذی با نقش ستارگان و صور فلکی برای پسربچه جذاب است. ( می‌تواند برعکس هم باشد. این پیشنهادها فقط با توجه به سلیقۀ اکثریت ارائه شده‌اند.)


دیوار شاخص با کاغذ دیواری: چه‌طور؟

 برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب، اول باید دلیل استفاده از این تکنیک و حس و حالی که می‌خواهید ایجاد کند را بدانید. مثلا قرار است اتاق روشن‌تر بشود یا دنج‌تر، گرم‌تر یا آرام‌تر؟ قرار است زون‌بندی شود یا یکپارچه‌تر باشد؟


انتخاب کاغذ دیواری مناسب: به رنگ فکر کنید.

از آنجایی دارید که به رنگ دیوارشاخص فکر می‌کنید، از رنگ‌های پر و پیمان و جسورانه پرهیز نکنید. در مقابلِ رنگ خنثای دیوارهای دیگر، رنگ‌هایی مثل سرخ و زرد و نارنجی گرمابخش‌‌اند و رنگ‌های ملایم آرامش بخش.

 


انتخاب کاغذ دیواری مناسب: سبک درست را برگزینید.

 

سبک طراحی نقش تعیین‌کننده‌‌ای در احساسی که فضا منتقل می‌کند دارد. برای فضاهای رسمی‌تر، از طرح‌های بزرگ مقیاس با رنگ‌های سیر استفاده کنید. برای فضاهای روشن‌تر و سرزنده، نقش‌های ریز با زمینۀ باز و منظم، مناسب‌ترند.

 


انتخاب کاغذ دیواری مناسب: با نور بازی کنید.

 

برای روشن کردن یک فضای کم نور، از کاغذی استفاده کنید که نور را منعکس کند. هم رنگ‌های روشن و هم رنگ‌های متالیک یا چاپ شده با جوهرهای رنگین کمانی این تأثیر را دارند. برای ساختن فضای دنج و خودمانی کاغذ تیره‌تری انتخاب کنید که نور را جذب کند و اتاق را جمع و جور نشان دهد.


انتخاب کاغذ دیواری مناسب: نقص‌ها را با بافت مخفی کنید.

برخی از دیوارها پیش آمدگی‌های متوالی دارند که آن‌ها را دندانه‌‌ای شکل نشان می‌دهد. برجستگی ستون و موارد مشابه دیگری در خانه‌ها به چشم می‌خورد. کاغذهای بافت‌دار طرح چمن، ابریشم یا تار و پود به فضا گرما اضافه می‌کنند. کاغذهایی که طرح چوب و سنگ را شبیه‌سازی می‌کنند هم برای این هدف مفیدند.

 

 

 

 


انتخاب کاغذ دیواری مناسب: مقیاس درست را انتخاب کنید.

طرح‌های بزرگ مقیاس و گل درشت فضا را کوچک‌تر و دنج‌تر نشان می‌دهند. اما نقش‌های ریز دلبازند. یک کاغذ روشن خال مخالی یا گل‌ریز فضا را کاملا بازتر نشان می‌دهد و  یک طرح درشت به عمق و بعد دیوارهای تخت و یکنواخت اضافه می‌کند.

 

 

 

 

 در طراحی دیوار شاخص با کاغذ دیواری از پترن یا همان طرح و نقش و گل و بته ترس به دل راه ندهید. تکنیک دیوار شاخص برای این وجود دارد که سلیقۀ شما را به نمایش بگذارد، خواه دیواری با گل‌های کم‌رنگ باشد یا چهارخانۀ پررنگ. از تضاد شدید مثل سیاه و سفید نیز می‌توانید استفاده کنید. مخصوصا اگر فقط یک دیوار شاخص در کل خانه دارید، از طرح‌های پر زرق و برق و قابل توجه دریغ نکنید. کاغذ دیواری شما چه طرحی قوی داشته باشد، چه رنگی قابل توجه، چه نقشی واقع‌نما، در هر صورت فضا را خاص می‌گرداند. ضمنا کاغذ دیواری فرصت پوشاندن قناسی‌ها و معایب دیوار را به ما می‌دهد. پس با انتخاب  کاغذ دیواری مناسب با کمک نکاتی که با شما در میان گذاشتیم، یکی از مطرح‌ترین ترندهای دکوراسیون داخلی را با موفقیت به خانه بیاورید و حُسن سلیقۀ خود را به نمایش بگذارید. انواع کاغذدیواری فروشگاه ائوینسان را در اینجا مشاهده کنید. پنل چرم و پنل های گچی هم، یکی دیگر از گزینه های پیشنهادی برای دیوار شاخص است.

منابع: digsdigs.com و  havenly.com

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید